فرهنگ ایرانمناسبت ها و مراسم های ایران

تاریخچه نوروز ایرانی

“نوروز را پاس بداریم”

 

ایرانیان از همان نخست به جشن و شادابی و به ویژه آفرینش طبیعت پایبند بودند.از این رو دارای جشن های بسیاری بوده اند که برخی از آن ها امروزه به کل فراموش شده است.با این حال تنها جشن و مناسبتی که که از نیاکان ما به جا مانده جشن نوروز و یا سال نو ایرانیان است.

تا به امروز، تغییر و تحولات زیادی در این جشن زیبا از سوی کشور های بیگانه به ایجاد شد.نه تنها کشور های غربی بلکه برخی از تغییرات در فرهنگ این جشن از طریق کشور های آسیایی ایجاد شد.

نوروز در اوستا به عنوان روز نو یادآوری شده است.نوروز زمان باز شدن و بیدار شدن طبیعت است.خورشید به جایگاه واقعی خود میرود و طبیعت را بیدار میکند.

جنوروز بیش از 3000 هزار سال است که در ایران و حتی کشور های پیرو ایران برپا میشود.از سمت دیگر کشور های غربی نیز احترام خاصی برای این جشن زیبا قائل هستند.

تاریخچه نوروز

تاریخچه نخست نوروز به دوران هخامنشیان بر میگردد.برای درک بهتر اداب و رسوم نوروز هخامنشیان میتوان به دیواره های تخت جمشید رجوع کرد.

اما نوروزی که امروزه ایرانیان جشن میگیرند تقریبا میتوان گفت مربوط به دوره ی اول اشکانیان است.

پس از اردشیر بابکان جشن نوروز به سلسله ی ساسانیان انتقال پیدا کرد.

از کار هایی که ایرانیان در زمان سلسله ساسانیان در جشن نوروز انجام میدادند میتوان به آزاد کردن زندانیان و هدیه دادن مالی به یکدیگر (عیدی) بود.

اما پس از اسلام و حوالی آن تغییراتی در جشن نوروز انجام شد.

البته این تغییرات در حمله بعضی از کشور های بیگانه نیز دیده میشد.(چین و کشور های از این قبیل)

رسم و رسوم دید و بازدید از همان زمان ایرانیان و جشن نوروز آغاز شد. آن ها پس از عوض شدن سال کهنه به دیدار خویشاوندان خود میرفتند.

و همچنین 13 به بدر روزی است که ایرانیان باستان برای ستایش پروردگار و ستایش آفرینش طبیعت تمام روز را در طبیعت با خانواده های خود میگذرانند.

هموطن من،به مناست های ایرانی خود احترام بگذار،زیرا ایرانی بودن ما را ثابت میکند”

مطلب قبلی

اولین کشور حجاب دار (ایران) و چگونگی حجاب ایران

پست بعدی

این آخرین مطلب می باشد

آرشام غفاری/سردبیر کل

آرشام غفاری/سردبیر کل

No Comment

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>